Kontrola bude efektívnejšia, vďaka novej technológii

Trenčín má nový systém kontroly parkovania. Monitorovacie zariadenie je umiestnené na osobnom automobile.

Neoddeliteľnou súčasťou celého systému regulácie parkovania je aj kontrolná činnosť, ktorú zabezpečuje mestská políciaV súčasnosti kontroluje parkovanie desať mestských policajtov. Hliadky denne preveria približne 600 vozidiel. Vďaka technológii, ktorá využíva umelú inteligenciu, je možné skontrolovať podstatne viac vozidiel ako doteraz. Podľa údajov dodávateľa technológie spoločnosti FT Technologies a.s., je to až tisíc áut za jednu hodinu, čo znamená výrazné zvýšenie efektivity kontroly.

Tá teraz prebieha tak, že policajti pri každom kontrolovanom vozidle (EČV) zisťujú v informačnom systéme, či má uhradené parkovné. Čas na overenie tvorí podstatnú časť celej doby kontroly. Po novom bude po meste jazdiť biela Toyota Yaris (hybrid) s umiestneným snímacím zariadením na streche. Šesť kamier nasníma EČV, systém ich porovná s databázou a vyhodnotí iba podozrivé. Policajti sa tak nemusia venovať všetkým vozidlám na parkovisku, ale budú riešiť iba konkrétne.

Systém je priamo napojený na mestskú políciu, je jednoduchý a intuitívny. Podozrenia na priestupky uvidia mestskí policajti priamo na mape a pôjdu iba na miesta, ktoré im systém ukáže. Viacnásobne to zefektívni ich prácu pri kontrole regulovaného parkovania.

V prípade neprávneho parkovania alebo neuhradeného parkovného ide o priestupok, ktorý je možné riešiť napomenutím alebo udelením pokuty až do výšky 50 eur. Pre neprítomnosť vodiča väčšina týchto priestupkov riešia predvolaním. Podľa údajov z mestskej polície, kontrola odhalí približne dvadsať percent vodičov, parkujúcich bez úhrady. Intenzívnejšia kontrola je preto potrebná ako ochrana poctivých vodičov, ktorí majú riadne uhradené parkovné. Zároveň umožní zabezpečiť udržateľnosť regulácie parkovania, resp. dostatok parkovacích miest pre Trenčanov.