Pri úhrade cez sms sú dôležité medzery aj nuly

Zaplatiť parkovné cez sms nie je síce v Trenčíne žiadnou novinkou a vodiči takto mohli platili už niekoľko rokov. Nové parkovanie však aj tu prinieslo zmeny.

Základom úhrady parkovania cez sms je odoslanie správy na známe číslo 2200. Takto môžu parkovné uhradiť zákazníci všetkých slovenských mobilných operátorov – Telekom, Orange, O2, 4ka. Cena parkovného je konečná, operátor nepridáva už DPH na čiastku za parkovanie.

Pri platbe cez sms do telefónu zadáte označenie pásma, kde parkujete, evidenčné číslo vozidla a dobu, koľko chcete parkovať. Na každej dopravnej značke je uvedený vzor sms, napríklad: TNA1 medzera XX123XX medzera hod, kde TNA1 je označenie lokality, XX123XX je tvar evidenčného čísla vozidla a hod je údaj o dĺžke parkovania.

Pre bezproblémovú úhradu je dôležité napísať správny tvar sms a dávať medzery tam, kde patria. Ak odošlete sms v nesprávnom tvare, budete na to upozornení bezplatnou sms-kou. Systém rozlišuje nulu 0 a veľké O, ktoré často ľudia zamieňajú. Nedokáže posúdiť správnosť tvaru evidenčného čísla vozidla, ak sa pomýlite, alebo napíšete namiesto EČV parkujúceho vozidla vzorový kód XX123XX, uvedený na značke, ako to urobilo zopár desiatok vodičov.

Pri zvolení doby parkovania vyberáte zo symbolov 0 (parkovné na 30 minút), 1 (parkovné na 1 hodinu) až 9 (celodenné parkovanie). Celodenné parkovné neznamená 24 h od zakúpenia, ale iba do konca doby spoplatnenia v danom dni. Ak si napríklad na Palackého ulici zakúpite celodenné parkovné o 8.10 h, nastaví systém platnosť parkovného do 18.00 h. Ak platíte v pásme, ktorá je spoplatnená nonstop (D,H), parkovné platí do polnoci v danom dni, kedy ste sms poslali.

Pri úhrade parkovného cez SMS vozidlo nie je označené žiadnym dokladom. Informácie o vozidle, na ktorého EČV bolo parkovné uhradené sú zaslané do informačného systému mestskej polície. Kontrola úhrady je elektronická, cez mobilný terminál. Ak potrebujete daňový doklad o platbe parkovného cez sms, vytlačíte si ho cez webovú stránku trencin.sk/parkovanie.

Na dvoch parkoviskách, ktoré prevádzkuje Trenčianska parkovacia spoločnosť, na Rozmarínovej ulici a Ul. 28. októbra (za NKÚ) uvádzate pri úhrade cez sms iný kód lokality, nie TN, ale TC (TC medzera A1 medzera EČV medzera hod). Formát sms je napísaný na automatoch. Doklad si vytlačíte na stránke Trenčianskej parkovacej spoločnosti.